Blog o Blox - Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl
Menu

Blog o Blox

Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl

Blogerze - masz pytanie do prawnika?

blox

Po jednym z ostatnich wpisów Izabela, nasza fanka na Facebooku, napisała:

"Chciałabym się dowiedzieć czegoś o prawie autorskim, bo jeszcze się w tym gubię - nie zawsze wiem co wolno, a czego nie wolno publikować. (..) Fajnie by było, jakby ktoś dokładnie opracował ten temat i rozwiał wszelkie wątpliwości."

Czy prawna strona prowadzenia bloga jest dla Ciebie niejasna? Nie wiesz co wolno, a czego lepiej nie robić? Zadaj pytanie naszemu specjaliście w komentarzu pod tym wpisem. Na wasze pytania czekamy do przyszłego poniedziałku (28.07). Wtedy wszystkie zagadnienia przekażemy prawnikowi. Jego odpowiedzi opublikujemy oczywiście na Blox.blox.pl

Pytajcie! :-) 

lawyer1

 

Instrukcja: zmiana szablonu na nowy

blox

Jak pewnie wiecie, jakiś czas temu na Bloxie pojawiły się nowe szablony, które zaprojektowaliśmy specjalnie dla naszych blogerów. Niektórzy z Was już je testują. Jeśli jeszcze nie jesteś w tej grupie, a chcesz wypróbować nowy wygląd bloga, napisz do nas na blox@agora.pl

Czy zmiana szablonu na nowy jest trudna? Nie, staraliśmy się, żeby była jak najbardziej intuicyjna, ale może się zdarzyć, że będziecie mieli jakieś wątpliwości, czegoś nie będziecie pewni - w takich przypadkach przyda się nasz poradnik. 

Na zachętę zapraszamy do zobaczenia, jak nasi blogerzy wykorzystują nowy wygląd blogów:

Jak zmienić szablon na nowy? Po kolei:

1. Zaloguj się na swoje konto. Jeśli nadaliśmy Ci dostęp do nowego panelu blogu, u góry strony będzie wyświetlony link "Przejdź do nowej wersji". Nie masz jeszcze dostępu? Napisz do nas :-)

Kliknij w link "Przejdź do nowej wersji", żeby przejść do nowego panelu blogera. 

zrzut01_strzalka


2. Jeśli masz kilka blogów, po przejściu do nowego panelu (wersja beta) wybierz blog, dla którego chcesz dobrać nowy szablon (link nazwabloga123).
Następnie wejdź w menu "Ustawienia".

zrzut02_strzalka

3. W ustawieniach kliknij na przycisk "Zobacz nowe szablony Bloxa!"


zrzut03_strzalka

4. O, właśnie widzisz nasze nowe szablony. Może chcesz poczytać o nich więcej?
 Szablon, który najbardziej Ci się spodoba możesz wybrać przyciskiem "Wybierz".
Jeśli jesteś ciekawy jak Twój blog wyglądałby w nowym szablonie, możesz to sprawdzić przed włączeniem go. Kliknij na przycisk "Podgląd", żeby się o tym przekonać.


zrzut04_strzalka2

5. Wybrany szablon możesz dostosować do swoich potrzeb, wystarczy kliknąć "Dostosuj".

W wybranym szablonie można zmienić zdjęcie w tle, dodać awatar bloga, włączyć widgety: awatar, informacje o mnie, archiwum bloga, kategorie, powiadomienia o nowych wpisach, ostatnie wpisy, linki, tagi, wyszukiwarkę, menu (widoczne w nagłówku bloga), w bocznej szpalcie dodać własny kod html oraz własny kod html pod każdym wpisem. Aby to zrobić wystarczy kliknąć "Dostosuj". Wymienione funkcje omówimy w kolejnych instrukcjach.

zrzut05_strzalka

6. Do ustawień bloga możesz wejść przez link w menu "Ustawienia". Tu możesz edytować zdjęcie w tle, Twój awatar, widgety.., czyli wszystko to, co wymieniliśmy w punkcie 5. 

zrzut06

Mamy nadzieję, że podobają Wam się nowe szablony. Gdybyście potrzebowali pomocy - piszcie do nas. 

Niezbędnik blogera: Jak pisać ciekawie?

blox

Zaczynamy nowy cykl poradników na blogu o Bloxie. Jeśli macie pomysł na to, o czym moglibyśmy napisać, czekamy na Wasze propozycje w komentarzach.
Zapytaliśmy Was niedawno na naszej stronie na Facebooku o to, jak prowadzić bloga, żeby był interesujący dla jego odbiorców. Dzięki Wam stworzyliśmy krótki poradnik blogera.

iloveblog1

1. Zaskakuj samego siebie 

Jeden z naszych najbardziej kreatywnych blogerów Pan Tramen radzi, żeby zaskakiwać. I to nie czytelnika Twojego bloga, ale samego siebie. Jeśli pomysł na notkę Cię ciekawi, jeśli podoba Ci się to, co piszesz - jest duża szansa, że zadowolisz tym także Twoich odbiorców.
 
2. Pisz o tym, co Ci bliskie
 
Aneta Jakmańska, nasza facebookowa fanka,  uważa, że należy przede wszystkim pisać o tym, co nam bliskie, na czym dobrze się znamy. W ten sposób zapraszasz czytelnika do tego, żeby dowiedział się czegoś nowego: o Tobie - blogerze i o Twoim świecie. 

3. Wykorzystuj zdjęcia!
 
Tego punktu, zaproponowanego przez blog O Zwierzątkach nie musimy chyba komentować. Przeplataj tekst ze zdjęciami, dbaj o różnorodność Twojego bloga i o jego warstwę wizualną. 

4. Nie za dużo słów, ale dużo treści

Jak sugeruje Daniel z bloga Subiektywna Płytoteka, ważne jest to, żeby wpis był treściwy. Nie lej wody, liczy się jakość, nie ilość
  
5. Jeśli długo, to może w odcinkach?
 
I wreszcie punkt 5, zaproponowany przez naszą fankę Dorotę Ja - jeśli lubisz dłuższe wpisy, zastanów się, czy nie warto podzielić ich na krótsze odcinki. 
 

Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie Wasze rady. To nie koniec - poradników blogera będzie więcej, dlatego zachęcamy Was do udzielania się w komentarzach tutaj i na naszej facebookowej stronie. Mamy nadzieję, że nasz wpis spełnia wszystkie warunki ciekawej notki  :-)
Jeśli macie pomysł, o czym chcielibyście jeszcze przeczytać - piszcie do nas.
 

Nowe szablony Bloxa - zapraszamy do wypróbowania!

blox

Drodzy Blogerzy,

Od momentu, kiedy pokazaliśmy pierwszy nowy szablon, pracowaliśmy nad kolejnymi dwoma oraz nad możliwością zarządzania szablonami przez blogerów. Teraz możemy oddać je w wasze ręce. 

Szablony są w wersji testowej, tym samym mogą się jeszcze trochę zmienić, być może potrzebne będą jeszcze drobne poprawki. Będziemy też zbierać Wasze opnie i uwagi.

Żeby włączyć nowe szablony trzeba zalogować się do nowego panelu Bloxa: http://www.blox.pl/beta. Żeby go móc to zrobić trzeba nam zgłosić chęć udziału , że napiszesz do nas na blox@agora.pl podając swój login. Dostęp do panelu i szablonów będziemy włączać w kolejności zgłoszeń.

Przed włączeniem szablonu możesz użyć opcji "podgląd", żeby sprawdzić, jak Twój blog będzie wyglądał w nowej odsłonie. Po wybraniu szablonu wróć do ustawień, zmień zdjęcie i wybierz jakie widgety chcesz mieć w bocznej szpalcie. Wszystko elementy ze starego wyglądu umieszczone w bocznej szpalcie można przenieść - wystarczy zaznaczyć odpowiednie opcje w ustawieniach.

Ważne: pomożemy wszystkim, którzy zgłoszą się do próbowania nowych szablonów. Jeśli nie będziecie wiedzieli jak wstawić zdjęcie, wybrać odpowiednie dodatki (czyli widgety) lub przywrócić coś, co mieliście na starym blogu - piszcie do nas.

Wszystkie szablony są przystosowane do urządzeń mobilnych, po zmianie zniknie obecna mobilna wersja z niebieskim nagłówkiem i Twój blog będzie wyglądał podobnie na różnych urządzeniach. 

Teraz kilka słów o każdym z szablonów - nazwaliśmy je Oslo, Nowy Jork i Paryż. Poznajcie się:

Oslo

Oslo

Szablon idealny dla blogów tematycznych, ponieważ wyraźnie eksponuje nazwę i opis bloga. Oslo jest prosty, jasny i przejrzysty. Główny element ozdobny to zdjęcie w nagłówku, które każdy bloger może zmienić na własne. Wszystkie dodatkowe funkcje są dostępne po rozwinięciu bocznego menu. Zobacz, jak wygląda blog w szablonie Oslo.

Nowy Jork

New_York

Szablon przygotowany z myślą o tych, którzy przede wszystkim piszą. Treść wpisu zajmuje całą wysokość strony. Wszystko co ważne jest widoczne od razu, nie trzeba nigdzie klikać. Osobisty charakter bloga można nadać poprzez ustawienie własnego zdjęcia w tle bocznej szpalty. Zobacz, jak wygląda blog w szablonie Nowy Jork.

Paryż

Paryż

 Elegancki szablon z ciemnym tłem, przygotowany z myślą o fotografach i blogach graficznych. Pozwala na wstawianie dużych zdjęć, szerszych niż tekst. Dodatkowe funkcje są dostępne po rozwinięciu bocznego menu. Szablon pozwala na ustawienie własnego zdjęcia pod nazwą bloga. Zobacz, jak wygląda blog w szablonie Paryż.

Jeśli po zmianie uznasz, że wolisz poprzedni wygląd, możesz do niego wrócić. Użyj w tym celu starego Bloxa. W przypadku szablonów z własnym CSS musisz go sobie zapisać, albo dać nam znać, żebyśmy go dla Ciebie przywrócili.

Zależy nam na Twojej opinii - czy nowe szablony Ci się podobają i czy chętnie z nich skorzystasz? Czy są dla Ciebie czytelne, czy znajdujesz w nich najważniejsze rzeczy? Pisz do nas na blox@agora.pl.


Pozdrawiamy,
Ekipa Blox.pl 

Awaria na Blox.pl

blox

Drodzy Blogerzy,

W poprzednim tygodniu i w weekend niektórzy z Was mieli problemy z Bloxem: pojawiły się trudności z zapisywaniem wpisów i czytaniem blogów,często pokazywał się ekran "Błąd serwera". 

Od pierwszych zgłoszeń szukaliśmy przyczyny problemu, ale chwilę nam zajęło postawienie dobrej diagnozy. Teraz już wiemy który z serwerów Bloxa nie działał prawidłowo. Naprawiliśmy go i Blox powinien już działać dobrze. Dawajcie znać na blox@agora.pl jeśli zobaczycie coś niepokojącego.

Przepraszamy wszystkich, szczególnie tych, którym awaria utrudniła pisanie i dodawanie zdjęć. Dokładamy wszelkich starań, żeby wykluczyć takie sytuacje w przyszłości, m. in. wzmacniamy system monitoringu.

Żeby znaleźć rozwiązanie problemu przerwaliśmy na chwile pracę nad udostępnieniem Wam trzech nowych szablonów (problemy z serwerem nie są z nimi powiązane). Już do tego wracamy, lada dzień (dosłownie) ogłosimy nabór do testów szablonów.

Pozdrawiamy,
Ekipa Blox.pl 

© Blog o Blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci