Menu

Blog o Blox

Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl

Prowadzisz blog? Oto przepisy, które musisz znać jako twórca internetowy

blox

Blogujesz? A znasz przepisy? Czy wiesz, jak chroni cię prawo i jak powinieneś zareagować, gdy ktoś je łamie i bezprawnie wykorzystuje twoje treści lub cię hejtuje? Działalność blogerów jest wielowymiarowa i podlega wielu przepisom prawnym. Nie bagatelizuj ich, niezależnie od tego, czy prowadzisz blog dla siebie, czy dla firmy.

 p_lukaszkulickiO przepisach prawa, które musi znać każdy bloger, rozmawiamy z Łukaszem Kulickim, partnerem zarządzającym w firmie prawniczej Kulicki Młynarczyk

A.D.: Z jakimi kwestiami prawnymi wiąże się blogowanie?

Ł.K.: W Internecie większość z nas czuje się dość swobodnie, jednak każdą czynność powinniśmy dokonywać respektując regulacje. I to jest pierwsza zasada, która powinna nas obowiązywać.

Z prawnego punktu widzenia działalność blogerów w sferze internetowej nieodłącznie związana jest z prawem własności intelektualnej. Podczas swojej pracy blogerzy stają się autorami utworów, które podlegają ochronie prawnej. Mogą to być zarówno utwory pisemne, filmowe czy też fotograficzne. Wyróżniający się twórca internetowy z biegiem czasu kreuje także swoją markę, którą chroni prawo cywilne. Jak każdy podmiot prowadzący działalność w Internecie, także bloger powinien przyjrzeć się zasadom ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy prowadzi newsletter. Jak łatwo zauważyć, działalność blogerów nie jest jednowymiarowa i podlega jednocześnie wielu regulacjom prawnym.

A.D.: Najczęściej pojawiającym się problemem w sieci jest hejt. Blogerzy spotykają się z nim w komentarzach. Co zrobić, gdy ktoś nas atakuje? Jakie są prawne mechanizmy walki z hejtem?

Ł.K.: Hejt, w tym także ten internetowy, odnosi się bezpośrednio do zagadnienia dóbr osobistych. Ich zbiór nie został precyzyjnie określony. Zaliczają się do nich takie dobra jak zdrowie, swoboda sumienia, nazwisko, pseudonim, czy twórczość. Działania związane z ich ochroną względem osoby, która dopuszcza się naruszenia, trzeba za każdym razem dobierać indywidualnie. Warto jednak podkreślić, że w każdym wypadku sąd to ostateczność. W pierwszej kolejności osoba pokrzywdzona powinna starać się rozwiązać spór polubownie – telefonicznie lub mailowo. Jeśli takie kroki nie pomogą, niech zwróci się z prośbą o pomoc do prawnika w celu przygotowania stosownego wezwania do zaprzestania naruszeń. Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków pismo podpisane przez prawnika jest w zupełności wystarczające. Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie odniesie pożądanego skutku, można rozważyć drogę sądową.

Niezależnie od wybranego sposobu ochrony dóbr osobistych, osoba pokrzywdzona może domagać się zadośćuczynienia za krzywdę, odszkodowania, zapłaty odpowiedniej kwoty na cel społeczny oraz złożenia oświadczenia w wybranej formie.

z17400401AA

A.D.: Drugi częsty problem internetowych twórców to plagiat. Ktoś skopiował moje treści. Jak bronić się w takim wypadku?

Ł.K.: Utwory blogera, np. teksty, fotografie, filmy, są chronione prawem autorskim. Podobnie jak z ochroną dóbr osobistych, także w przypadku plagiatu warto rozpocząć od działań polubownych, czyli od kontaktu telefonicznego lub mailowego. W dalszej kolejności niezbędne może okazać się przygotowanie wspólnie z prawnikiem wezwania do zaniechania naruszeń autorskich praw majątkowych i naprawienia szkody. Ostatecznością jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Istotną kwestią, o jaką należy zadbać w każdym przypadku naruszenia, jest zebranie odpowiedniego materiału dowodowego. Mogą to być wydruki stron internetowych wykorzystujących chronione treści lub ich screeny, które ze względu na większą moc dowodową, najlepiej sporządzić u notariusza.

A.D.: Skąd czerpać sprawdzoną wiedzę na temat prawnych aspektów prowadzenia bloga?

Ł.K.: Najlepiej od zaufanego prawnika! Blogi coraz częściej stają się dla twórców internetowych motorem napędowym do założenia własnej firmy. Internet oczywiście pełen jest porad prawnych, które mogą zainteresować blogerów. Tak jak każdemu przedsiębiorcy, czy to startupowemu czy tradycyjnemu, polecam osobisty kontakt z prawnikiem. Warto mieć wykupioną chociażby jedną godzinę w miesiącu na bieżące konsultacje, zwłaszcza gdy profesjonalizujemy nasze blogowanie. Gwarantuję, że postrzeganie prawnika jako kosztu szybko się zmieni, gdy pojawią się pierwsze problemy natury prawnej do rozwiązania.

 

 Rozmawiała Agnieszka Durska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • bartoszcze

  " bloger powinien przyjrzeć się zasadom ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy prowadzi newsletter"

  Pierwsze przykazanie: pytaj prawnika o własną rzeczywistość. Bloger na Bloksie nie zna danych osobowych swoich czytelników, nie zna nawet wykazu odbiorców newslettera.

 • blox

  Bartoszcze, jeśli prowadzisz newsletter - zapisują się do niego ludzie. Tu musisz znać przepisy regulujące wysyłanie newsletterów i zbieranie danych:)

 • bartoszcze

  Drobiazg: jak siedem lat bloguję, tak nadal nie wiem gdzie mam informacje o newsletterze, bo jedyne narzędzie jakim dysponuję w tym zakresie, to opcja "udostępnij newsletter", w pozostałym zakresie realizowana przez Bloksa.
  Ale możecie mnie spróbować uświadomić gdzie są narzędzia zarządzania newsletterem :))

 • bagienny

  @bartoszcze nie masz tych informacji, dotyczy to blogerów, którzy tworzą własne newslettery. Ty korzystasz z bloxowego mechanizmu i nie zarządzasz informacjami użytkowników, którzy się na niego zapisali.

 • bartoszcze

  @bagienny
  I właśnie dlatego napisałem pierwszy komentarz - bo jeśli zamieszczacie materiał dla "swoich" blogerów to punktem wyjścia powinno być to co mają dostępne (a nie to co sobie potencjalnie mogą dodać).

 • Gość: [ABC] *.play-internet.pl

  Jakby nie patrzeć, prawnik mowi ogólnie o przepisach dotyczących wysyłania newslettera i prowadzenia bloga. Nie musi znać wewnętrznych mechanizmów bloxa. Bardzo ciekawy wywiad. Oby wiecej takich.

 • agadurska

  ABC-dziękujemy.
  @Bartoszcze - dokładnie tak, wywiad odnosi się ogólnie do blogerów - newsletter to jedno, pozostałe przepisy prawa jak najbardziej Cię dotyczą:) Kiedyś może zdecydujesz się prowadzić swój własny osobny newsletter - wtedy masz już tu info, na co zwrócić uwagę. Blogerzy na platformie mają mnóstwo różnych możliwości rozwijania się i współpracy z firmami - dlatego prezentujemy tutaj wywiady z różnymi ekspertami, prezentujemy Wam wiedzę, która w różnych momentach blogowania może się przydać. Przy okazji warsztatów BlogUpdate tworzymy więc swoiste vademecum blogowania profesjonalnego. Zapraszam Cię serdecznie do lektury wszystkich wpisów.

 • bartoszcze

  I znów zapomniałem, że ostatnio targetujecie się nie tyle na ogół swoich blogerów, tylko na blogerów który chcą zostać Blogerami :-))))

 • blox

  @Bartoszcze - dzielimy się wiedzą z Wami - naszymi Blogerami. Jeśli skorzystają z tego inni - super - tylko się cieszymy.

  Blogowanie - nawet takie "dla siebie" daje mnóstwo umiejętności - my namawiamy Was do ich wykorzystywania również szerzej, w życiu zawodowym.
  Pewnie, że nie każdemu wszystko się przydaje - ale życie bywa zmienne i nigdy nie wiesz, czym Cię zaskoczy. Bo a nóż zaskoczy ofertą ciekawej współpracy. Na Bloxie wtedy bez trudu znajdziesz wiedzę, jak do tej współpracy się zabrać.

  Tworzymy dla Was vademecum blogowania, również profesjonalnego.

 • Gość: [Wojciech Wawrzak] *.toya.net.pl

  Budowania świadomości prawnej u blogerów i twórców internetowych nigdy dość. Robię to od dłuższego czasu. Przygotowałem również kompendium prawne dla blogerów: prakreacja.pl/prezent-na-dzien-blogow-kompendium-prawne-dla-blogera/.

 • Gość: [Blox.pl] *.agora.pl

  @Wojciech - super!!! wielkie dzięki za podrzucony link - pokażemy go na FB, bo to cenna sprawa - dokładnie - budowania świadomości prawnej nigdy dość - wszystkim nam się to przydaje.

 • Gość: [Kancelaria radcy prawnego] 95.40.207.*

  Na pewno mało osób jest nieświadomych takich rzeczy. Bardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat.

Dodaj komentarz

© Blog o Blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci