Menu

Blog o Blox

Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl

Narzędzia blogera, czyli co się bardzo przydaje przy tworzeniu notek

blox

Blogowanie dziś wymaga otwartości na nowinki, umiejętności łączenia różnych technik i korzystania z wielu kanałów. Treści są najważniejsze – jeśli chcemy, by były one angażujące dla odbiorców, musimy dbać o ich jak najlepszą jakość. Co się do tego przydaje?

O narzędziach dla blogera rozmawiamy z Mariuszem Kędziorą i Tomaszem Wiśniewskim, którzy pracują jako Technical Evangelist w Microsoft Polska.

Oczywiście, nadal wielu osobom wystarcza pisanie notek od czasu do czasu, niejako do „blogowej szuflady”, jak mówią – bardziej dla siebie niż dla innych. Rośnie jednak grupa tych, którzy chcą bloga wykorzystać szerzej. Do budowania własnej marki, zawodowo, do dzielenia się wiedzą. Chcą na blogu zarabiać, traktować go jako swoje wymarzone miejsce pracy lub jako narzędzie pracy. Korzystają w tym po prostu z dobrodziejstw współczesnego Internetu i technologii.

A.D.: Co ułatwi im pracę i pomoże w przygotowywaniu angażujących, różnorodnych materiałów?
M.K.: Do pisania notek polecam Microsoft Live Writer. To aplikacja, dzięki której naprawdę przyjemnie się    bloguje. Zanim jednak powstanie notka, wielu z nas zbiera pomysły, materiały, robi research.

A.D.: No właśnie! A od nadmiaru informacji i źródeł często … boli nas głowa.
M.K.: Niestety tak i czasem trudno nam wybrać sensowne pomoce, gubimy się w nich, zapisujemy w różnych miejscach. Dzielenie się ekspercką wiedzą wcale nie jest łatwe! A przecież coraz więcej blogów nabiera takiego charakteru. Dobrym rozwiązaniem jest OneNote. Polecam go serdecznie! To narzędzie, w którym wygodnie zbierasz linki, materiały, cytaty czy po prostu gorące pomysły na nowe posty. To aplikacja przydatna nie tylko w pracy! Ja korzystam z niej w domu, z żoną – na przykład przy zakupach czy archiwizowaniu dokumentów domowych, który każdy z nas ma setki.
Mobile_tools

A.D.: To do planowania i pisania tekstu, a co z grafiką?
T.W.: W sieci masz mnóstwo darmowych pomocy, które znakomicie się sprawdzają przy tworzeniu grafik i obróbce zdjęć na potrzeby bloga. Polecam szczególnie bezpłatny Paint.net do drobnych obróbek grafiki czy zdjęć, a do przygotowania screen shotów – również bezpłatny Greenshot. Przydaje się tym, którzy pokazują różne rzeczy na zrzutach ekranów.

A.D.: Coraz więcej ludzi prowadzi blogi wspólnie z kimś. Tworzą treści video, korzystają z pomocy. Ale też zapraszają na blogi gości, robią wywiady. Jak realizować tę różnorodność? Jak wówczas planować pracę?
M.K.: Tu też polecam OneNote, bo można udostępniać dokumenty a nawet całe notesy innym. Jeśli wykorzystujesz video, to OneNote jest znakomity do pisania scenariuszy. Jeśli zapraszasz na swojego bloga gości, np. do wywiadu, też z niego skorzystaj i np. udostępnij pytania, zagadnienia, o których planujesz rozmawiać. Ułatwiaj sobie pracę, zwłaszcza, że to narzędzie na wszystkie platformy i systemy. Możesz z niego korzystać z telefonu i z komputera. I tu również od jakiegoś czasu bezpłatnie.

A.D.: Podczas warsztatów Blog Update pokażecie te narzędzia?
T.W: Tak, zaprezentujemy, jak to działa w praktyce, „na żywo”. Bo często nie wiemy, że narzędzia, które są w zasięgu ręki są tak pomocne i mają mnóstwo przydatnych funkcjonalności. Zapraszamy serdecznie!

Z Mariuszem Kędziorą i Tomaszem Wiśniewskim, rozmawiała Agnieszka Durska
    


Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [nowybloger] *.static.wrocnet.3s.pl

    Ciekawe wskazówki - dopiero zaczynam swoja przygodę w blogowaniu i cieszę się z takich porad.

© Blog o Blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci