Menu

Blog o Blox

Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl

Bloger musi się spotykać, czyli bądź social, a nie „rób” social!

blox

W najbliższy weekend w Gdyni rozpocznie się kolejne spotkanie blogerów, See Bloggers. To jedna z największych tego typu imprez w tym roku. A jest ich naprawdę sporo! Regionalne, lokalne i ogólnopolskie. Dlaczego blogosfera tak często się spotyka i co jej to daje?

 

wywiad_03

 

Rozmawiamy z Jakubem Zającem, organizatorem konferencji w Gdyni, który wraz z żoną Anną zajmuje się trzecią już edycją wydarzenia.

AD: Blogerzy ostatnio bardzo często się spotykają. Trzy tygodnie temu byliśmy w Poznaniu, teraz Gdynia, zaraz potem Gdańsk i Blog Forum. Blox szykuje spotkanie w Warszawie na październik, w listopadzie też na pewno coś się wydarzy, a w grudniu będzie Blogowilgilia. Nie wydaje ci się, że to za dużo? Po co tyle się spotkać?

JZ: I ty to mówisz?! Spotkania to bardzo ważna część blogowania. Nawet najlepsze wirtualne znajomości i kontakty nie zastąpią tego, co dzieje się w realu, podczas konferencji. Edukacja, szkolenia to jedno. Najważniejsze jest nawiązywanie kontaktów. Dzięki nim właśnie odkrywamy wszystkie możliwości, jakie daje nam blogowanie. Jesteśmy social, a nie tylko „robimy” social.

AD: Jakie to możliwości?

JZ: Dzięki spotkaniom dowiadujesz się o współpracach, poznajesz ludzi z firm, agencji. Możesz trafić na ciekawe projekty i do nich dołączyć. Blogerzy często robią coś wspólnie! Dokładnie tak „urodziła się” ta edycja See Bloggers. Właśnie podczas jednej z konferencji!

 

wywiad_02

AD: No dobrze, ale czy nie jest tak, że początkującym blogerom trudno się na takich imprezach odnaleźć. Wszyscy się znają, mają zasięgi, fanów – a ty dopiero zaczynasz.

JZ: Każdy kiedyś zaczynał! Ci najbardziej zasięgowi blogerzy to zupełnie zwykli ludzie, którzy chętnie podpowiedzą, co robić. Przyznaję, że sami z Anią, gdy zaczynaliśmy prowadzić Fashionable.com, też mieliśmy obawy przed spotkaniami. Myśleliśmy: „gdzie my, tacy mali”. A to nie tak – spotkania blogerów charakteryzują się bardzo otwartą atmosferą. To szczególne środowisko. Wiele osób chce pomagać, bezinteresownie dzielić się wiedzą.

AD: A co byś podpowiedział początkującym blogerom na takich właśnie spotkaniach?

JZ: By śmiało podchodzili do innych. Zwłaszcza do tych, którym się udało! Tylko zanim podejdziecie, pomyślcie, o co konkretnie chcielibyście zapytać, o co się poradzić. Pytania w stylu „jak to zrobiłeś, że ci się udało?” nie mają sensu, bo trudno na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Natomiast „pokaż mi, jak ustawić aparat do zdjęć, bo twoje zawsze super wychodzą” – już tak. Albo jak sobie radzić z SEO. Warto przed wyjazdem pomyśleć, czego chcecie się dowiedzieć, o co dopytać.

 

wywiad_01

AD: Czyli patrzeć na swojego bloga nieco krytyczniej, w szerszej perspektywie.

JZ: Dokładnie tak. Warto się po prostu rozwijać. Blogowanie to niezwykłe hobby, naprawdę daje mnóstwo korzyści! Nie tylko wówczas, gdy już na blogu się zarabia.

AD: A czego nauczą się blogerzy w Gdyni? Czym się wasza konferencja wyróżnia?

JZ: Przede wszystkim tym, że to pierwsze wydarzenie o festiwalowym charakterze. Nie tyle konferencja, choć program wykładów też jest rozbudowany, co różne warsztaty i spotkania, które można dopasować do swojego profilu. Będą ludzie Internetu – twórcy, od tych najbardziej znanych jak Jason Hunt, Jessica Mercedes, Paweł Opydo, Cyber Marian i wielu innych oraz przedstawiciele firm, agencji. Będą warsztaty, np. fotograficzne, You Tube’owe, kulinarne. Będzie można spróbować nowych rzeczy, zainspirować się. Mówimy o ważnych dla blogerów rzeczach, pokazujemy niszowe tematy, jak choćby blogowanie o kulturze! A o tym wcale łatwo się nie bloguje. Zaprosiliśmy ponad 40 firm – partnerów, a kilkanaście będzie obecnych, by nam, blogerom, się przyjrzeć – bo właśnie rozważają współpracę.

AD: Przy odrobinie szczęścia można więc od was wyjechać z propozycjami współpracy?

JZ: Tak, ale przede wszystkim będzie można dać się poznać – zaprezentować, pogadać o oczekiwaniach, pomysłach. Takie rozmowy zawsze prowadzą do nowych rzeczy, czyli do rozwoju bloga.

AD: No to zobaczymy się na See bloggers!

 

Rozmawiała Agnieszka Durska

 

wywiad_04

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • 5000lib

  Pierwsze słyszę o takim spotkaniu w Gdyni, czy to to spotkanie zamiast spotkania w Gdyni?

 • pharlap

  A czy na spotkaniu wyjaśnią dlaczego blox od kilku miesięcy działa jak rosyjska ruleta? Nie ma tygodnia bez usterki. Ostatni kwiatek - kilka blogów, które obserwuję zniknęło z rankingu TOP 1000. Na przykład ten podany przy moim nicku.

 • theghostwriter

  Ooo, to ja się przyłączę... Ciągle nie działają dwie sprawy w panelu - komentarze i statystyki. Co tam się dzieje wiem wtedy, gdy przełączam na starą wersję. Długo tak jeszcze? czy może to ja mam gdzieś coś kliknąć/odfajkować, by działało to wszystko w nowym panelu?

 • bagienny

  @pharlap pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu. Prosimy o cierpliwość.

  @theghostwriter wiemy, że oczekujecie tych statystyk w nowym panelu. Zależy nam, by pojawiły się w panelu, dlatego przewidujemy ich udostępnienie w ciągu kilku tygodni.

 • eddielive

  Tak - spotkania są ważne. Warto pisać i warto się spotykać. To prawda i nawet (mam nadzieję) prawidłowość.
  Ja ostatnio odkryłem jeszcze jedną prawidłowość związaną z Blox'em - nieprzypadkowa zbieżność proponowanych tematów z rozwijanej listy (tylko w starym widoku niestety), która wydaje się być układem alfabetycznym, jednak tych z Was, których fascynują teorie spiskowe zapewniam, że temat jest rozwojowy.
  Warto się przyjrzeć tym zależnościom:
  Na początek wychyla się Biznes i Gospodarka, która nie wiedzieć czemu sąsiaduje z Dziećmi (pewnie dla niepoznaki), ale zaraz później jest Edukacja, co bardziej koresponduje z pierwszym tematem.
  To dopiero początek: sąsiedztwo Hobby i Kobiety niektórzy uznają za przypadkowe, jednak coś mi podpowiada, że twórcy Blox'a chytrze chcą przemycić podprogowy przekaz namawiający do rozpusty.
  Mężczyźni, Motoryzacja - stąd wcale niedaleko od Polityka - "przypadek?" ktoś mógłby zapytać ze znaczącą podejrzliwością Antoniego Macierewicza - czy to aby nie hołdowanie patriarchalnemu porządkowi rzeczy popularyzowanemu przez administratorów strony?
  Polityka, Prasa i Media - Baresznikow nie wymyśliłby lepszego UKŁADU!
  Tylko dla Dorosłych i Zdrowie - zależność oczywista i pożyteczna.
  Niezwykle smutnym spostrzeżeniem jest fakt niewytłumaczalnego wręcz oddalenia Kobiety od Mężczyzny, a rzeczą nawet gorszą, skrajnie od nich odsuniętych Dzieci, Zdrowia i Tylko dla Dorosłych.
  Gender, cywilizacja śmierci, Gazeta Wyborcza i TVN w jednym!

 • pabloby

  Bloger powinien także się promować. Wpisy moga się same obronić, jednak bez zainwestowania w choćby google adwords będzie nam trudno wygenerować odpowiedni ruch na stronie.

 • Gość: [Wiki] 185.30.125.*

  Świetny wpis! Szczerze mówiąc nigdy nie myślałam o tym pod tym względem, ale jest w tym mnóstwo prawdy. "Bądź social, nie rób social" - zapisuję sobie w notatniku. :)

© Blog o Blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci