Menu

Blog o Blox

Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl

Zmiany, zapowiedzi, rewolucja!

ols

Obiecujący tytuł, prawda? Mamy dla Was bardzo, bardzo wiele zmian. Oto one:

Wygodniejsze dodawanie zdjęć i filmów

Nad oknem edytora pojawiły się dwa nowe przyciski "Dodaj zdjęcie" i "Dodaj film". Robią dokładnie to co myślicie i są zawsze pod ręką. Działają z edytorem TinyMCE. Poprawiliśmy też sposób wyświetlania się okna służącego do dodawania zdjęć - nie powinno już sprawiać kłopotów, niezależnie od przeglądarki. Nadal pracujemy nad dalszym ułatwieniem wstawiania zdjęć, wkrótce możecie spodziewać się kolejnych ulepszeń.

Zupełnie nowy szablon (to ta rewolucja)

Na dole listy dostępnych szablonów pojawił się jeden nowy. Wygląda bardzo podobnie do doskonale znanego wam niebieskiego, ale "pod maską" jest zupełnie inny. Wybranie tego szablonu spowoduje, że Wasz blog będzie oparty na nowym "szkielecie" HTMLowym. Jego największą zaletą są znacznie większe możliwości stylowania go według Waszych upodobań.

Stare szablony są niekompatybilne z nowym HTMLem. Będziemy utrzymywać dwa równoległe systemy szablonów, ale niedługo nowe blogi będą jako domyślny miały ten nowy. Tymczasem zapraszamy - zwłaszcza doświadczonych szablonistów - do testowania nowego HTMLa, z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie!

Edytowalna informacja na stronie bloga zastrzeżonego

Właścicieli blogów o ograniczonym dostępie zapraszamy do Ustawienia>Użytkownicy. Pojawiło się tam pole tekstowe pozwalające na wpisanie komunikatu, który zobaczą internauci trafiający na stronę Waszego zastrzeżonego bloga. Na pewno znajdziecie dobre zastosowanie dla tej funkcji!

Poprawki (głównie w tagach)

Na głównej stronie serwisu pokazujemy więcej najpopularniejszych tagów. Tagi pod wpisem układają się alfabetycznie. Strony tagów mają poprawione opisy. Zlikwidowaliśmy bugi w edycji tagów. Długi login użytkownika nie powoduje już znikania przycisku [wyloguj].

Zapowiedź

Testujemy właśnie mechanizm blogowania przez e-mail. Wysyłane przez Was na specjalny, znany tylko Wam adres e-maile (również ze zdjęciami) będą publikowały się na blogu. Jeśli nie znajdziemy poważniejszych błędów to dostaniecie tę funkcję za kilka dni.

Komentarze (40)

Dodaj komentarz
 • rozieblox

  Blogowanie przez email wygląda na niezłą lukę bezpieczeństwa. Home.pl miało podobnie rozwiązane statystyki (bez logowania, adres znany tylko właścicielowi serwisu) i była z tego afera (i słusznie). Rozumiem, że będzie to można wyłączyć (i domyślnie będzie wyłączone)? Bo przypuszczam, że uwierzytelniać chcecie tylko po From (do podrobienia) i jako druga część zabezpieczenia unikatowy adres email. Ciekawe jak będzie wasz serwer odpowiadał na próby logowania/wysyłania na nieistniejące konta...

 • mpieck

  Rozumiem, że będzie to można wyłączyć (i domyślnie będzie wyłączone)?

  tak, domyślnie jest wyłączone

  Bo przypuszczam, że uwierzytelniać chcecie tylko po From (do podrobienia) i jako druga część zabezpieczenia unikatowy adres email.

  Będzie tylko unikatowy adres, po co nam nieskuteczne zabezpieczenie...

  Ciekawe jak będzie wasz serwer odpowiadał na próby logowania/wysyłania na nieistniejące konta...

  Będzie odpowiadał rejectem.
  Gdyby zaczęło się dziać coś podejrzanego, to będziemy odpowiednio reagować.

 • domik82

  Wystarczy dodać w tytule emaila unikatowy znacznik generowany dla danego konta na blox - dodawany np przed tytułem notki (zakładam że tytuł meila będzie tytułem notki). Wszystko co będzie bez znacznika nie wejdzie na bloga.

 • ols

  Nieśmiało przypomnę że identyczną "lukę" mamy od lat - nazywa się "pisz bloga via SMS/MMS".

 • mpieck

  @ols, no to niezupełnie to samo, o wiele trudniej podrobić numer telefonu wysyłającego SMS niż przyspamować jakiś serwer smtp :)

  @dominik82
  Unikatowy znacznik będzie w adresie, na tyle unikatowy, że znięchęci do próby łamania brutforcem. Na obecnym etapie nie widzę potrzeby dodawania do treści maila dodatkowych tokenów. Zresztą, pożyjemy - zobaczymy.

 • ols

  @mpieck, heh, guglnij sobie w wolnej chwili hasło "sms spoofing"

 • fg2002

  z tego guglania wychodzi czysty bulgot

 • msp1

  Ostatnio pojawia się na stronie blogu, w jego prawym górnym rogu. okienko, które często zasłania link "więcej". Nie pozwala to zapoznać się z całością tekstu, nie da się przesunąć ani skasować. Co zrobić żeby można było korzystać z tego linku?

 • rozieblox

  @ols: Owszem, SMS można spoofować, ale zostaje jednak łatwiejszy do wytropienia ślad finansowy (wysłanie SMS zwykle jednak kosztuje), niż w przypadku wysłania maila.

 • ols

  @msp1: kliknij w takie strzałki z boku tego okienka, schowa się

  @rozieblox: wszystkie spoofery SMS jakie widziałem działały na zasadzie bramki internetowej, więc Twój argument jest taki sobie.

  @wszyscy: ok, a co sądzicie o nowym szablonie? To jest najpoważniejsza zmiana, interesują nas opinie i uwagi...

 • friendlyhag

  "Edytowalna informacja na stronie bloga zastrzeżonego" - kiedy to będzie? Z tego się ucieszyłam, pomijając fakt, iż skóra mi ścierpła, czy blox będzie znów nawalał? Ja Was proszę - nieeee!

 • ols

  @friendlyhag: jak to kiedy? od wczoraj jest ;)
  nawalać nie planujemy, można wręcz powiedzieć że się bardzo poprawiliśmy pod tym względem

 • irytek05

  Trudno mi powiedzieć coś więcej w tej chwili, zaczęłam poznawać, obszary, gdzie co jest. Po włączeniu znaczka kopiowania css, powierzchnia szablonu robi się niebieska. Wyłączenie znaczka nie przywraca bieli. Korzystam z Opery 10.50.

 • irytek05

  Pierwsze wrazenia: przypuszczam, że nowy kod daje więcej mozliwości szablonistom, jednak teraz jest przykładem jak można skomplikowac coś, co osiągnęło się wczesniej prostszym sposobem, z mniejsza ilością kodu. Nie udało mi się odnaleźć elementu w którym zawierałby się i nagłówek, i dawny BlogBodyBox, czyli elementu głównego. Znalazłam za to mnóstwo nowych nazw i ciągnących się zapisów, ale to już świadczy pewnie o moich brakach, zatem proszę o jakieś choć ogólne wyjaśnienia, co jest czym w nowym szablonie. Może na forum pomocy? Albo w Wiki? Myślę, że nie tylko mnie przydałoby się małe przeszkolenie:)

 • ols

  Ściąga z nowego pojawi się niedługo (tydzień-dwa).

 • irytek05

  Oj, to świetnie:)

 • pineska4o

  Ja w sprawie blogowania emailem.
  W tej chwili jestem zapisana na kilka "newsletters". Notki z blogow przychodza wraz z zdjeciami. Czy bedzie mozliwosci pisania komentarza do takiej notki z emaila?

 • latajacy_talerz

  Świetnie! Mi co prawda te przyciski do dodawania filmów i zdjęć nie działają, ale cieszy fakt, że bugi z tagi zniknęły. Pomysł z e-mailem? BOMBA! Będzie można sobie z telefonu wysłać głupoty :D

 • ols

  @pineska4o: jeśli będziemy przekonani, że to będzie popularna funkcja to zrobimy taką możliwość. Na razie jeszcze nie wiemy.

  @latajacy_talerz: to niedobrze że przyciski nie działają. Używasz edytora TinyMCE i jest z nimi problem?

 • rozieblox

  @ols: Z mediów komunikacji - brakuje mi jeszcze jabbera do szczęścia (dodawanie wpisów, powiadomienia o nowych komentarzach do naszych wpisów i wpisów, które chcemy obserwować). Dowolnego, nie z domeny gazeta.pl, bo po pierwsze zakładanie konta tylko po to to overkill, po drugie, niektóre klienty jabbera (centerim konsolowy, komórkowe) nie pozwalają na więcej niż jedno konto (jednocześnie). Emaila jako metody dodawania wpisów trochę nie widzę (formatowanie), jabbera też nie.

  Co do SMSów - ktoś za wysłanie takiego SMSa jednak płaci, numery telefonów też nie są jakoś publicznie znane (w porównaniu z mailem). Tak czy inaczej, /me jest sceptyczny co do możliwości dodawania wpisów bez logowania w ogóle, więc może EOT. ;-)

  Co do szablonu - cierpliwości. Rozumiem, że chciałbyś feedback, ale zabawa szablonem jest czasochłonna. I daj dokumentację najpierw (wiki!), bez tego to nie siadam. Poza tym, nie ma co ukrywać, dotychczasowe szablony są wcale wystarczające (zwł. po ostatnich zmianach, gdzie pojawił się kod pod notką i zmienne) z punktu widzenia usera. Zatem - cierpliwości.

 • Gość: [In-chan] *.net.autocom.pl

  Przyciski dodaj zdjęcie i dodaj film mi nie działają... Klikam i nic się nie dzieje. Przy okazji, chciałam zapytać czy jest jakaś szansa, na wstawienie do notki zdjęcia/obrazka z sieci tak, żeby tekst do niego przylegał? Przydała by się taka opcja...

 • s.z.y.m.o.n

  Ktoś chyba ostro przekombinował z tym nowym szablonem - miało być semantycznie ale wyszła raczej sieczka.

  Ot pierwsze dwa przykład z brzegu:

  1) Nie można było notek umieścić bezpośrednio w liście definicyjnej zamiast opakowywać ją jeszcze w kolejną listę i kontener (DIV)?

  2) Elementy bocznej szpalty z nagłówkami h2. Czemu nie tak jak w głównej części nagłówek h2 oraz lista z nagłówkami h3 poszczególnych bloków?

  Przemyślcie lepiej jeszcze raz strukturę tego szablonu, bo później będzie straszył latami.

 • wojdadin

  Poproszę o rewolucję w postaci trzeciej szpalty.

 • edward.hyde

  Fuck yeah - w koncu nowy HTML bez tabelek. Gdyby nie to ze wreszcie przyzwyczailem sie do swojego szablonu z 2004 roku zmienilbym go na ten nowy. Zaraz po tym jak wywalicie z niego ten IFRAME ;)

 • bee-3

  A ja bym chciała żeby powrót do strony głównej bloga był bardziej intuicyjny. Link do strony głównej powinien być podpięty pod cały box nagłówka a nie tylko pod tytuł bloga. Jeśli umieszcza się banner zawierający już w swej grafice tytuł to ta droga powrotu jest już praktycznie niemożliwa :/

 • fg2002

  Bez sztucznej inteligencji tego nie zrozumiesz. - Domyślam się, że chodzi o asembler. I to o ten pierwszy, język adresów symbolicznych, bez makr w procesorze ... - Jak nie trzaski to bełkot.

 • pan-audytor

  Co do ostatniego punktu: postarajcie się może także o jakaś mobilną wersję serwisu, co?:

 • kasica_k

  A da się w tym nowym szablonie dodawać obrazki w zakładkach? Albo np. zamienić miejscami archiwum z ostatnimi notkami?

 • hexahedronium

  Po 70 godzinach męczarni ze stylowaniem starego, topornego szablonu, skończyłem budować bloga i nagle wchodzę tutaj, by przeczytać, że pojawił się szablon kompatybilny z nowym html.
  Idę się zabić...

 • ble1988

  Trochę nie na temat napiszę.
  Co się dzieje z Syndykatem?

 • paseo

  Z dziwnie prozaicznych powodow NIE widze zadnej potrzeby robienia "Nowego szablonu" ,jak na razie ze starym moge zrobic az nadto duzo.
  Podejrzewam,ze ogromna wiekszosc ludzi bedzie wsciekla i ze znowu pojawia sie kolejne problemy.
  moim zadniem znacznie bardziej przydatne bylyby dodatkowe opisy w istniejacym i dostepnym CSS ,zeby bylo wiadomo,co jest do czego .I usuniecie nadmiaru,bo mozna z niego wywalic mnostwo rzeczy i w niczym nie zmienia to jego dzialania.

 • roman_j

  A ja z innej beczki. Może moje postulaty już ktoś sformułował, ale przy okazji prezentacji nowych możliwości chciałbym poprosić o rozważenie takich rozwiązań:
  1. Lista blogów, które linkują do mnie (oczywiście tylko z Blox.pl). Czasem coś sam wytropię, a wolałbym wiedzieć, kto mnie poleca.
  2. Wydłużenie, może przez jakiś przycisk "więcej" listy wpisów w ulubionych blogach. Jak ma się tych blogów dużo i są one często wzbogacane o nowe treści, to można coś przeoczyć, a szkoda by było. :)

 • lukasziwanek

  A ja też z innej beczki: adtaily zmieniło domenę na adtaily.pl, a co za tym idzie pozmieniały się kody, z tego co przedstawiano to na bloxie za zmianę kodu odpowiedzialni mieli być administratorzy. Kiedy można się spodziewać, że te zmiany zostaną dokonane?

 • Gość: [In-chan] *.net.autocom.pl

  Czy admini w ogóle zaglądają na własnego bloga? Jakoś nie doczekałam się odpowiedzi na pytanie... ;)

 • mery

  @Gość
  Nie podajesz żadnych szczegółów. Stwierdzenie, że przyciski Ci nie działają niewiele mówi. Podaj, jaką masz przeglądarkę, jaki system operacyjny, z jakiego edytora korzystasz.

 • fg2002

  Popieram Paseo! Oboma ręcami.

 • Gość: [In-chan] *.net.autocom.pl

  @mery
  Chodziło mi raczej o odpowiedź na to pytanie: chciałam zapytać czy jest jakaś szansa, na wstawienie do notki zdjęcia/obrazka z sieci tak, żeby tekst do niego przylegał? Pal licho przyciski. Które w dalszym ciągu nie działają, tak na marginesie, mimo, że w ostatnim czasie zmieniłam system na najnowszego windowsa, a przeglądarkę na najnowszego Firefoxa. No nic.

 • madziaaa26

  Po dłuższej nieobecności tutaj przyznam sie, że sie pogubiłam co gdzie jest. Czy ktos mnie oświeci jakie zmiany, czego dotyczą i czy to oznacza, że szablony bedą w języku html czy nadal w css. Przeraża mnie przejście na html, którego kompletnie nie jarzę. A może mi sie tylko wydaje?

 • myszka.org

  ale jak zmienic ten kod HTML?
  skopiowac go z Wyglad/edycja CSS???
  gdzie moge znalezc ten HTML ???
  Zainstalowalam ten niebieski z kodem HTML ale nie moge znalezc kodu
  Moze troszke wiecej instrukcjo co i jak?

 • r.maszkowski

  Przypadkowo właśnie trafiłem na te nowiny i przypomniało mi się - bo trudno - zapomnieć, że jakis czas temu popsuto możliwość komentowania przy użyciu elinksa. Pewnie to drobny błąd w kodzie, a dla mnie uciążliwy, bo muszę przełączać się na firefoxa.
  Poza tym przydałaby się możliwość cytowania z dodanymi znakami cytowania. Zdaję sobie sprawę z tego, że proszę właściwie o wynalezienie koła, ale z moich 20-letnich doświadczeń z Internetem wynika, że koło jest przydatne.

Dodaj komentarz

© Blog o Blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci