Menu

Blog o Blox

Oficjalny blog o platformie blogowej Blox.pl

Sierpień miesiącem... nowości!

ols
Przez ostatnie kilka tygodni po cichu wprowadzilśmy całkiem pokaźną liczbę ulepszeń w Waszym ulubionym serwisie blogowym. Czas testowania już mamy za sobą, pora na szczegółowe przedstawienie każdego z nich…

Newslettery
Blox nauczył się wysyłać powiadomienia o nowych wpisach mailem. Wystarczy kliknąć na ikonę "zamów newsletter" i podać adres, na który mają przychodzić powiadomienia. Są one wysyłane raz na godzinę - dzięki temu nie ma obawy, że Blox roześle subskrybentom informacje o wpisie, który opublikowaliście przez pomyłkę. "Włącznik" newsletterów znajduje się w menu  "Wygląd>Elementy" - warto aktywować tę funkcję!

update: Dla maniaków statystyk jest informacja o liczbie zapisanych na newsletter osób - pojawia się po najechaniu kursorem myszy na ikonę newslettera.

Proste dodawanie do blogrolla
Na każdym blogu pojawił się link "Dodaj blog do ulubionych". Dzięki niemu możecie w prosty sposób dopisać dowolnego bloga do swojego blogrolla. W ten sposób możecie mieć ulubione blogi na wyciągnięie ręki - będą zalinkowane na Waszych blogach.

Wyślij na Wykop.pl
Zauważyliśmy, że wielu blogerów korzysta z serwisu Wykop.pl do dzielenia się z innymi interesującymi wpisami. Zapewne zainteresuje Was nowa pozycja w menu "Wygląd>Elementy", czyli "przycisk wykop.pl na stronie notki". Po jej aktywowaniu na każdej stronie notki pojawi się przycisk służący do wrzucania notek z Bloxa do Wykopu i głosowania na nie.

Wygodniejsze zapisywanie szkiców notek
Na pewno zdarzyło Wam się stracić zawartość jakiejś pieczołowicie wklepywanej notki gdy serwery Bloxa odmówiły posłuszeństwa właśnie w momencie jej publikowania ;-( Oczywiście zawsze istniała możliwość zapisania na wszelki wypadek szkicu notki, ale skorzystanie z niej w trakcie pisania nie było zbyt wygodne - przycisk "zapisz szkic" zamykał edytor i przenosił do listy notek. Teraz naciśnięcie "zapisz szkic" nie przerywa edycji, szkic notki zapisywany jest w tle.

Statyczne strony
Kolejna funkcjonalność, o którą nas prosiliście. W menu "Edycja>Strony" znajdziecie możliwość tworzenia i edytowania stron, które zachowują się inaczej niż wpisy blogowe - nie trafiają na listę wszystkich notek, nie można ich komentować i można edytować ich adres. Mają spójny wygląd z resztą blogu - korzystają z jego szablonu. Możliwych zastosowań takich stron jest bardzo wiele, zachęcamy do dzielenia się pomysłami w komentarzach. Aha, chwilowo strony statyczne nie pojawiają się w sitemapach - wkrótce to uzupełnimy. Nieaktualne, już się pojawiają.

Zakładanie blogu ze strony "Szukana przez Ciebie strona nie istnieje"
To nowy sposób na rozpoczęcie blogowania - wystarczy wpisać do przeglądarki adres, pod którym chcecie pisać (na przykład:  mójwymarzonyadres.blox.pl). Jeśli pod nim nie ma żadnego blogu, to serwis poprowadzi Was prosto do formularza zakładania.

Inne drobiazgi
Ukryliśmy mało czytelne informacje o skutkach wysyłania pingów i trackbacków (są wciąż dostępne, ale nie "straszą" już tajemniczymi komunikatami. Poprawiliśmy garść błędów w edytorze TinyMCE. Dodaliśmy link "poprzedni blog" do stopki blogów. Blox nie gubi już URLi dodawanych przez zalogowanych komentatorów. Doprowadziliśmy interfejs Bloxa do zgodności z polską gramatyką ;)

Co sądzicie o nowościach? Czekamy na Wasze opinie! 

Komentarze (38)

Dodaj komentarz
 • killboard

  Z tymi stronami to zawsze można zrobić np. stronę o autorze, ale przecież na zwykłej też można było, no ale ja lubię nowości, więc niech będzie.

  po drugie: tagi
  po trzecie: tagi
  po czwarte: tagi

  a po piąte: katalogi w miejscu na pliki, bo po pewnym czasie wszystko się miesza w jednym tyglu

 • kosciak1

  "Doprowadziliśmy interfejs Bloxa do zgodności z polską gramatyką" - czy chodzi o te (jak dla mnie) koszmarnie brzmiące "Edycja blogu", "Podgląd blogu"? Forma "bloga" jakoś lepiej brzmi.

 • ols

  @killboard: właśnie pracujemy nad zaprowadzeniem porządku w plikach i zarządzaniu nimi, to będzie najbliższe większe ulepszenie w bloksie

 • killboard

  @kosciak1: albo może 'Edytuj blog', 'Podglądaj blog', albo 'Blox edycja', 'Blox podgląd'? tak tylko sobie napisało mi się ;)

 • kurian8

  ols: bardzo dobrzeze pracujecie nad plikami to sie naprawde przyda bo mam bloga niecale 2 miesiace a juz mi sie tam rozroslo nadmiernie i sie bajzel robi - moze by np tak automatem porobić podkatalogi jak notki czyli miesiącami + stronicowanie na wszleki wyapdek jak by bylo duzo miesięcy czy w 1 miesiącu plikow

 • dr_ewa999

  a co z obiecaną mozliwością układania kolejności zastrzezonych blogów wg własnego uznania ?

 • ols

  @dr_ewa999 - chodzi o te, które widać na głównej stronie po zalogowaniu? na pewno to umożliwimy.

 • dr_ewa999

  tak, obecny układ bardzo doskwiera :((

 • mpieck

  Aha, chwilowo strony statyczne nie pojawiają się w sitemapach

  oczywiście, że się pojawiają :)

 • mpieck

  A, jest jeszcze jedno udoskonalenie: jak ktoś chce sprawdzić ile osób zapisało się na newsletter, wystarczy najechać kursorem myszy na ikonę newsletterów na blogu i pojawi się informacja o liczbie zapisanych.

 • coolcats

  A co z rozrzuconymi po całym blogu licznikami wejść przy IE? Na firefoxie zachodzą na linki...

 • ols

  ad. strony w sitemapach - po prostu mpieck szybciej koduje niż ja piszę o tym informacje na blox.bloxie ;-)

 • ols

  @coolcats: sorry, masz jakiś śmietnik w szablonie. spytaj a forum, tam na pewno znajdzie się jakiś lekarz CSS i pomoże.

 • padma

  A może kiedyś pojawiłaby się możliwość dodawania kilku kategorii do jednej notki?:)

 • nauma

  Jest OK.
  Podpisuję się pod postulatami Padmy i Killboard.
  "Blogu" wywołuje u mnie zgrzytanie zębów. Chociaż "Słownik PWN" podaje to jako prawidłowe. Jest już niepolski "blox", to może konsekwentnie jego odmieniać?

 • felietony_nba

  Brakuje odpowiedzialnych cssow zeby to wyformatowac, i liczba zapisanych do newslettera nie jest wyswietlana. Pytanie dotyczace strony statycznej, czy mozna jej wizualna strone jakos wyformatowac? Czy bedzie taka jak design bloga ?
  Prosze o ten "regulki" css to ulatwi formatowanie nowych funkcji....

 • elve

  Zmiany na lepsze!
  Miałam nadzieję, że strony będą pozbawione ograniczenia zwykłego wpisu (max 16 kB), nadal nie mogę zrobić listy wszystkich recenzji w jednym miejscu. No nic, może kiedyś :)

 • coolcats

  Wiecie co, proponuję zrobić wyszukiwarkę w indexie szablonów i w top 100 najlepszych blogach. Szukanie tam odpowiedniego szablonu, czy własnego/czyjegoś bloga wymaga takiej cierpliwości, jaką tylko aniłowie mają. Aktualnie właśnie mam problem z szablonem i chciałam jakiś odpowiedni znaleźć, ale index szablonów to jeden istny smietnik, jak tam czegoś szukać? Przemyślcie to, proszę.

 • sentaa

  prosze o mozliwosc dodawania wpisow do kilku kategorii jednoczesnie.

  oraz drobiazg: dodawanie uprawnien uzytkownikowi. niech "czytelnik" bedzie pierwsze na liscie rozwijalnej. Jest to nagminnie mylone i w jednym przypadku na dwa, administrator bloxa wycofuje autoryzacje, zeby potem wyslac wlasciwa.

 • snake-eyes

  A mnie brakuje opcji, aby notkę można było zapisać do przynajmniej 3 kategorii, które sobie stworzyłem. Często bowiem zdarza się, że treść notki pasuje do kilku kategorii a ja mogę wybrac tylko jedną :/
  No chyba, że taka możliwość jest a ja ją przegapiłem i nic o tym nie wiem? :)

 • snake-eyes

  Widzę teraz, że nie tylko ja mam ten problem.

  Chciałem jednak dopisać jeszcze jedną prośbę, bo teraz sobie włączyłem przycisk wykop i nie wygląda to za ciekawie... czy można by zrobić ten przycisk też na czarnym tle? A już najlepiej jakby było przezroczyste...

 • killboard

  tagi, tagi, tagi ...

 • sayitagain

  Mnie też forma "bloga" podobała się zawsze, ale językoznawcy mają inne zdanie. Oto opinia prof. Mirosława Skarżyńskiego z Poradni Językowej Wydz. Polonistyki UJ:
  Która forma wyrazu blog w dopełniaczu jest poprawna: blogu czy bloga? M.K.
  Poniewaz jest to rzeczownik męski nieżywotny, więc blogu, jak dom - domu, stół - stołu, papier - papieru. W potocznej polszczyźnie słyszy się bloga, jednak nie jest to forma godna zalecenia w starannym języku.
  poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=8

 • dookreslenia

  Zmiany naprawdę dużo wniosły. A ten "Poprzedni blog" to się na pewno wyświetla? Bo jakoś nie widzę...

 • wojtekb.1

  Newslettery - bardzo dobre
  Proste dodawanie do blogrolla - może być
  Wyślij na Wykop.pl - też dobry pomysł
  Wygodniejsze zapisywanie szkiców notek - tak jak jest teraz jest dobrze, jest chociaż informacja o zapisaniu
  Statyczne strony - wreszcie ;)
  Zakładanie blogu ze strony "Szukana przez Ciebie strona nie istnieje" - pomocne
  Inne drobiazgi - mi to nie przeszkadza

  Proponowałbym jeszcze: dodawanie wpisu do kilku kategorii, segregacja plików w foldery, możliwość zmiany notki na stronę i odwrotnie.

 • ml76

  blogU. mój borze. za co? przecież żaden bloger tego nie użyje. "blogu". no luz.
  jesu. ale to brzmi. "nie czytałam tego blogu". "wracam do tego blogu" :)
  eh.

 • ml76

  dobrze, że pozostałe zmiany fajne :)

 • the_dzidka

  Litości! Język polski jest żywy i ewoluuje. Ja wiem, że nie wstajemy od stoła, tylko od stołu, ale podgląd mamy bloga, a nie blogu! Błagam, zmieńcie to, bo tak wali po oczach, że prawie się pisać odechciewa.

 • hrabina_feu

  "po cichu" - a to słabo brzmiało, to zgrzytanie zębów, to fukanie i miauczenie tudzież ciskanie na Was gromów, że blox się sypie? Bo wiadomo Wy grzebiecie, blox odmawia współpracy.
  Newslettery - przyjemna niespodzianka
  blogroll - też cudownie, chyba lepsze niż newsletter
  Zakładanie blogu ze strony "Szukana przez Ciebie strona nie istnieje" - to było fajne, wypróbowałam sama.
  Reszty nie wiem, muszę wypróbować tak na sucho to skomplikowane wydaje się być.
  "blogu" też zgrzytam, okropnie przeszkadza, ale skoro to jest poprawność trza się przyzwyczaić.

  Ja pochwalę jeszcze jedną rzecz (wcześniej nie miałam ku temu okazji), która po dłuższej nieobecności pozytywnie mnie zaskoczyła. Nawet nie wiem kiedy zostało to wprowadzone - możliwość wyboru, czy chcemy by pod daną notką pojawiły się komentarze czy nie. Rewelacja!

  A propo dałoby się Wam zrobić by np. wpisy ległe w archiwum były po jakimś tam czasie ukrywane a dostęp do nich byłby mozliwy tylko po podaniu hasła doń?

 • roman_j

  Sayitagain napisał już to, co ja chciałem napisać. Używajmy poprawnej odmiany słowa bloga, czyli "blogu". Ja niedawno sam zacząłem tak właśnie odmieniać to słowo, choć nie znałem podanej tu wykładni. Po prostu intuicyjnie stwierdziłem, że powinno się używać "blogu" tak jak "boku", a nie "bloga" tak jak np. "boga". I widzę, że intuicja mnie nie zawiodła. :)
  A co do nowości, to czekam na kolejne. :)

 • roman_j

  @Ml76: Ależ oczywiście, że użyje. Ja już używam, choć nawróciłem się na taką formę całkiem niedawno. Niedawno, ale za to na stałe. :)

 • ml76

  roman, rozumiem, ale ja się nie przestawię. intuicyjnie było "bloga", poprawnie jest "blogu". życie ;)

 • warszawa78

  Zamiast "bloga" lub "blogu" proponuję blogeo - tak jest bardziej profeo.

 • Gość: [Agnieszka_25] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Hej, a moglibyscie wlaczyc tez dodajdo.com tak jak wykop.pl, na dodajdo.com mam wiecej serwisow do wyboru.. a nie moge tego widgetu wstawic przy kazdej notce tylko po prawej stronie

 • przemekblg

  Ze swojej strony:
  1. Tagi
  2. Możliwość ręcznego ustawiania kolejności Zakładek
  3. Wyszukiwarka bloga w Topliście
  4. Zwiększenie ograniczenia rozmiaru wrzucanych plików

  Pozdrawiam
  Przemek

 • eela

  A u mnie nie pokazuje się ikonka do wykopu.

 • torontos

  Można by umożliwić układanie zakładek według własnej kolejności a nie tylko alfabetycznie.

 • debergerac

  Chciałem założyć sobie zgodnie z instrukcją blog o nazwie mójwymarzonyadres.blox.pl ale mi się nie udaje.... Pisze mi: "Chcesz mieć blog pod adresem: xn--mjwymarzonyadres-5ub.blox.pl? Załóż go teraz! ." ;)

Dodaj komentarz

© Blog o Blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci